فرش دستباف ایرانی فرش دستباف ایرانی

تولید فرش دستباف ایران از ابتدایی ترین مراحل تولید تا رسیدن به دست مصرف کنند، حدود 30 فرصت شغلی را در خود جای می دهد. این صنعت جزء صنایع دارای بیشترین حجم اشتغال است. هزینه های ایجاد اشتغال در صنعت فرش دستباف یک دهم میزان متوسط هزینه ایجاد اشتغال در صنعت است. همچنین این صنعت به دلیل ارزش افزوده بالا، ارزش صادراتی و کسب درآمد ارزی، باعث افزایش درآمد ملی کشور می گردد.

فرش دستباف ایرانی در اقتصاد ایران به خصوص خانوارهای روستایی قدمت دیرینه ای دارد. از آنجا که تهیه مواد تنها 20 درصد از هزینه تمام شده فرش را تشکیل می دهد و 80 درصد مابقی هزینه طرح، برند و کار است، فرش به عنوان محصولی با ارزش افزوده نسبتا بالا که می تواند به تقویت اقتصاد ملی کمک کند، معرفی می گردد.

به منظور شناخت بیشتر جایگاه فرش دستباف در اقتصاد ملی و به تبع آن در استان مازندران، وضعیت فرش دستباف بر اساس دو شاخص صادرات و اشتغال مورد بررسی قرار می گیرد.

الف) صادرات

بررسی روند صادرات فرش دستباف نشان می دهد که سهم صادرات فرش از صادرات غیرنفتی در سالهای بعد از برنامه اول توسعه تاکنون رو به کاهش بوده، به طوری که از متوسط سهم 38/4 درصد برنامه اول توسعه به سهم 1/1 درصد در سال 1392 رسید . نکته حائز اهمین آن است که با وجود افزایش ارزش صادرات فرش دستباف در دوره سالهای 1386 تا 1390، سهم آن از صادرات غیرنفتی به دلیل افزایش ارزش این صادرات کاهش پیدا کرد.

تغییرات ارزش صادرات فرش دستباف از سال 1376 تا 1386 روند نزولی و پس از آن در دوره 1386 تا 1390 روند صعودی و از سال 1390 تا 1392 مجدداً روند نزولی داشته است که این روند با توجه به شدت گرفتن شرایط تحریم و محدودیت های دسترسی به بازارهای مالی بین المللی و در نتیجه از دست دادن بازار فروش خارجی، امری آشکار است.

رقم صادرات با نوسانات کم در سال 1395 به زحمت به 360 میلیون دلار رسید. سهم دو کشور آمریکا و آلمان 39 درصد و مجموع سهم کشورهای همسایه ایران 32 درصد بوده است.

عوامب موثر بر نوسانات صادرات فرش ایران:

در شرایط سخت اقتصادی زمان جنگ تحمیلی و تحریم ها تولید فرش با حمایت جهاد سازندگی بیشتر شد و صادرات فرش افزایش یافت. زیرا در تولید این کالا وابستگی کمی به سایر کشورها وجود دارد (واردات واسطه ای و سرمایه ای در این صنعت اهمین چندانی ندارند).

لغو پیمان سپاری ارزی برای فرش و 31 قلم کالای دیگر (سال 1369) و برقراری مجدد آن (1374)، نظارت بر قیمت گذاری فرش، نوسانات نرخ ارز، قانون واردات در برابر صادرات، اجرای جوایز صادراتی، تسهیلات گمرکی، جنگ تحمیلی، تحریم های اقتصادی، که تقویت رویکرد صادرات غیرنفتی را موجب شد، تحولات بازار جهانی فرش ناشی از تغییر الگوی مصرف خانوارهای اروپایی، اتحاد پولی و رواج یورو در بین 15 کشور عضو اتحادیه اروپا و اهمیت افزایش پس انداز خانوارهای اروپایی، حضور فعال رقبای فرش ایران در بازارهای جهانی مانند چین، پاکستان، ترکیه، هند و... شیب تند و مستمر بالا رفتن هزینه تولید فرش در ایران، فعال شدن کارخانجات فرش بافی ماشینی و مصنوعی که در رقابت با فرش دستباف آنرا به تعطیلی نزدیک نمود، از عوامل مهم بودند.

ب) اشتغال

تولید فرش دستباف ایران از ابتدایی ترین مراحل تولید تا رسیدن به دست مصرف کننده، حدود 30 فرصت شغلی را در خود جای می دهد، این صنعت جزء صنایع دارای بیشترین حجم اشتغال است.

در ایران حداقل 2 میلیون نفر شاغلان سایر زمینه ها نظیر طراحی، تولید مواد اولیه، پشم شویی، رنگرزی، ریسندگی، ساخت دار و ابزار، تجارت، بازاریابی داخلی و خارجی و پژوهش و کارشناسی را شامل می شود که اگر هر شاغل به طور متوسط یک خانواده 4 نفری را اداره کند، حدود 8 میلیون نفر یعنی بیش از 10 درصد از کل جمعیت کشور از طریق فرش امرار معاش می کنند.

با توجه به اینکه تمرکز جمعیت شاغل در این صنعت، بیشتر روی مناطق روستایی و اقشار ضعیف جامعه است لذا می تواند کمک شایانی به بهبود وضعیت امرار معاش این محدوده اجتماعی داشته باشد.

هزینه ایجاد اشتغال در بخش صنعت به طور متوسط به ترتیب در سالهای 1393 و 1394 هزینه ایجاد هر شغل 180 و 229 میلیون تومان بوده است در حالی که هزینه ایجاد شغل ثابت در صنعت فرش دستباف، 10 درصد هزینه متوسط ایجاد شغل در صنعت است.

 

منبع: کانال اقتصاد مقاومتی، آرمان دست یافتنی

https://eitaa.com/armaneco

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
مدیر سایت

اَلّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ و عجّل فرجهم

www.sefidafzar.ir

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

کليه حقوق اين سايت متعلق به مهدیه بزرگ ساری بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.