معرفی چند کتاب جهت مطالعه در مورد مهدویت

بخش فرهنگی مهدیه ساری: در این مطلب می خواهیم کتاب هایی را معرفی کنیم که همه چیز را در مورد امام زمان (عج) توضیح داده باشد. از آغاز زندگي آقا تا زمان ظهور ايشان.

 

1. امام مهدي از ولادت تا ظهور

اين كتاب ترجمه كتاب الامام المهدي من المهد الي الظهور اثر ارزشمند سيد محمد كاظم قزويني است.

مؤلف در اين كتاب ، موضوعاتي را در مورد شخصيت والاي حضرت مهدي(عج) مورد بحث قرار داده که عبارت است از:

1. امام مهدي كيست؟ 2. نام و نسب آن حضرت، 3. قرآن و نويد از آن حضرت، 4. نويدها در سنّت پيامبر،

5. نويد از آن حضرت در روايات امامان نور  6. آيا حضرت مهدي(عج) جهان را به نور وجودش روشن ساخته است؟ 7. چگونه از ديدگان نهان گشت؟ 8. غيبت كوتاه آن حضرت، 9. سفيران چهارگانه يا چهار نايب خاص، 10. چه كساني در دوران غيبت كوتاه او، به ديدارش مفتخر شده اند؟ 11. غيبت طولاني او، 12. چه كساني در غيبت طولاني او به ديدارش نايل شده اند؟ 13. چگونه تا كنون زيسته است؟ 14. چه زماني ظهور خواهد كرد؟ 15. ويژگي¬هاي حضرت مهدي(عج) و نشانه هاي او، 16. نشانه هاي ظهور آن حضرت، 17. مدعيان دروغين، 18. چگونه و از كجا ظهور می‌کند؟ 19. پس از ظهور چگونه حكومت خواهد كرد؟ 20. چگونه دولت‌ها وقدرت‌ها در برابر او سر فرود خواهند آورد؟ 21. زندگي جامعه در عصر طلايي او، 22. مدت حكومت عادلانه او، 23. چگونه روزگارش به پايان ميرسد و...

كليه مطالب كتاب مستند به احاديث و روايات است. كتاب شامل، چندين فهرست است كه كار را براي خوانندگان آسان نموده است

 

2.مهدویت (پیش از ظهور ) و (پس از ظهور ) دوجلد

کتاب «مهدویت (پیش از ظهور)» مجموعه‌ای از پرسش‌ها و پاسخ‌های مربوط به اندیشه مهدویت (پیش از ظهور) نوشته آقای رحیم کارگر است که در ده فصل به نگارش درآمده است.

نویسنده در فصل اول به «خاستگاه و ضرورت مباحث مهدویت» و در فصل دوم به «منجی‌گرایی در میان ادیان و ملل» پرداخته است.

پس از آن «مهدویت در اسلام» و موضوع «ولادت وامامت حضرت مهدی(عج)» بررسی شده است.

در فصل پنجم و ششم نیز، رحیم کارگر به توضیح «خصایص و ویژگی‌های حضرت مهدی(عج)» و «غیبت و طول عمر امام مهدی(عج)» پرداخته است.

«سفیران و جانشینان امام در عصر غیبت»، «کارکردهای امام در عصر غیبت»، «زندگی و محل سکونت امام زمان(عج)» و «انتظار امام زمان(عج)» نیز، عناوین فصل‌های هفتم تا دهم این کتاب است.

برخی پرسش‌هایی که در آخرین بخش این کتاب بدان‌ها پاسخ گفته شده است، عبارت‌اند از:

1. فرج مردم جهان در چیست و چرا انتظار فرج فضیلت و ارزش بیشتری دارد؟

2. چه تناسبی میان انتظار موعود و حیات پویا، کسب علم، ظلم‌ستیزی و مبارزه با فساد وجود دارد؟ آیا خود انتظار و چشم به راه ماندن، به گوشه‌ای خزیدن و ساکن و ساکت ماندن نیست؟

3. وظیفه فردی، اخلاقی و اعتقادی شیعیان و منتظران واعقی حضرت مهدی(عج) چیست؟

4. آیا شیعیان و منتظران ظهور، علاوه بر وظایف فردی و دینی، تکالیف سیاسی و اجتماعی نیز دارند؟ یعنی، باید در اجتماع و صحنه سیاست نیز اقداماتی انجام دهند که شایسته عنوان «منتظر واقعی» باشند؟

5. آیا شخصی که گناه کرده، می‌تواند با امام زمان(عج) ارتباط داشته باشد؟ من خودم از امامم شاکی هستم؛ چون وقتی ازش می‌خواهم بیاید نجاتم دهد، نمی‌آید یا فکر می‌کنم به خاطر گناهانی که می‌کنم، محلم نمی‌گذارد؟

کتاب «مهدویت (پیش از ظهور)» نوشته رحیم کارگر را دفتر نشر معارف، برای نخستین بار در تابستان 87، در تیراژ 5000 نسخه و با قیمت 2400 تومان در قطع رقعی (240 صفحه) منتشر کرده است.

 

3.المهدي

سيّد صدر الدين صدر، مؤلف كتاب، از دانشمندان بزرگ شيعه است. وي در اين اثر، با بهره‌گيري از منابع حديثي اهل سنّت به موضوعات مربوط به حضرت مهدي(عج) پرداخته با مروري بر آيات ناظر بر موضوع، به نقل روايات مربوط به نسب مهدي(عج) مي‌پردازد.

وي دربارة انگيزة تأليف در مقدمه مي‌نويسد: «در مجلس دوستانه‌اي، از مهدي منتظر(عج) و آنچه شيعة اماميه، در اين باب بدان معتقدند، سخن به ميان آمد. برخي حاظران در مجلس، اظهار داشتند: «برادران اهل سنت، در اين موضوع چه عقيده‌اي دارند؟ آيا از طريق آنان، احاديثي كه موافق احاديث شيعه باشد، وارد شده و دانشمندان آنان، نوشته‌اي دارند يا خير؟»

در پاسخ گفتم: «از طريق اهل سنّت، احاديث مستفيضه، بلكه متواتره وارد شد و علماي آنان در اين باب، تأليفات زيادي دارند. البته بعضي مناقشات و استبعاداتي نيز دارند كه از گذشتگان خود گرفته‌اند و ميان آنان رواج يافته و به تأليفات آنان، با اختلاف در تعبير، سرايت كرده است».

بعضي از حاضران در مجلس گفتند: «براي شما امكان دارد در اين موضوع كتابي بنويسيد؟» گفتم: «پرداختن به اين مسأله، سبب جريحه‌دار شدن عواطف مي‌شود و اين را نمي‌پسندم؛ به‌ويژه مثل اين زمان كه ما به وحدت كلمه نياز شديد داريم». گفتند: «بحث علمي با حفظ آداب مناظره و خارج نشدن از آداب و اخلاق اسلامي، اشكال ندارد».

از اين رو پذيرفتم در اين باب، كتابي بنگارم. آن‌گاه پس از مطالعه كتاب‌هايي كه در دسترس بود، احاديث مربوط به موضوع را ذيل عنوان مناسب، گردآوري كردم. اگر حديثي بر چند عنوان دلالت داشته، آن را زير هر يك از عناوين آوردم.

در نقل روايات، بر كتاب‌هايي كه در چاپخانه‌هاي اهل سنّت به طبع رسيده بود، يا آثار مخطوطي كه اعتبار آن‌ها مسلّم بود، اكتفا كردم و جز اندكي از كتاب‌هاي چاپ شده در ايران، نقل نكردم. عنايت داشتم مطالبي گرد آورم كه از كتاب‌هاي اهل سنّت و مورد اعتماد آنان باشد. از علماي شيعه و منابع شيعي كه احاديث نبوي را از طريق اهل سنّت نقل كرده‌اند، حديث نقل نكردم، مگر مقداري از كتاب الدرر الموسوية في شرح عقايد الجعفرية، تأليف حسن صدر كاظمي، به سبب اداي بعضي حقوق و تأييد مطالب.

مؤلف، در پايان مقدمه مي‌گويد: «خدا را شاهد مي‌گيرم من به ديده انصاف به احاديث و سخنان سلف صالح نگريستم و بر آن رويه مشي كردم كه اعتقاد خود را با دليل منطبق سازم».

اين كتاب، در هشت فصل بدين قرار گرد آمده است:

فصل اول: درباره بشارت‌هايي است كه بر ظهور حضرت مهدي(عج) در قرآن، سنّت پيامبر(ص)، سخنان حضرت علي(ع) و بزرگان و دانشمندان، در قالب نظم يا نثر وارد شده است.

فصل دوم: مهدي منتظر، عرب و از امت پيامبر اكرم(ص) است و بيت شريف و خانواده وي مشخص بوده و شواهد بسياري بر اين دلالت دارند.

فصل سوم: در ويژگي‌هاي ظاهري و باطني، ملكات فاضله، دانش، قضاوت، بيعت، حكومت، اصلاحات و...

فصل چهارم: در مقام و منزلت حضرت مهدي(عج) نزد خداوند و...

فصل پنجم: در ولادت، تعيين اسم، لقب، كنيه، نام پدر، مادر، طول عمر شريف و...

فصل ششم: در چگونگي غيبت، محل غيبت و علت غيبت، چگونگي بهره‌مندي مردم از حضرتش در زمان غيبت و...

فصل هفتم: در نشانه‌هاي آسماني و زميني ظهور، اوضاع عمومي جهان در آستانه ظهور و...

فصل هشتم: فضيلت انتظار فرج، نهي از تعيين زمان ظهور، محل ظهور، بيعت، شمار بيعت‌كنندگان و

 

4.تاريخ غيبت كبرا

تاريخ غيبت كبرا، كتابي تاريخي و كلامي است كه اصل آن، به زبان عربي با عنوان تاريخ الغيبة الكبري توسط سيد محمد صدر به رشته تحرير در آمده است.

اين اثر، دومين مجموعه از رشته پژوهش‏هايي درباره حضرت مهدي(عج) است و عنوان كلي آن، موسوعة الامام‌المهدي مي‏باشد. اين كتاب، داراي پيشگفتاري درباره تعريف «غيبت كبرا» و سه بخش است:

بخش اول: تاريخ زندگي شخصي حضرت مهدي(عج) كه داراي پنج فصل است:

1. راز بنيادي غيبت حضرت مهدي(عج). تكليف اسلامي امام، در زمان غيبت كبرا و كارهايي كه در اين مدت انجام مي‏دهد؛

3. زندگي خصوصي آن حضرت؛

4. ديدارهايش در طول غيبت كبرا؛

5. نامه‏هاي او به شيخ مفيد.

بخش دوم: تاريخ انسانيت در روزگار غيبت كبرا كه داراي سه فصل است:

1. بررسي اخبار مربوط به پيشگويي آينده؛

2. اخباري مشتمل بر پيشگويي‏ها؛

3. تكليف اسلامي در عصر غيبت كبرا.

بخش سوم: شرايط ظهور و نشانه‏هاي آن كه داراي دو فصل است:

 

5. مهدی منتظر

اين اثر، پژوهشي تفصيلي درباره امامت و ظهور امام مهدي(عج) است که به شيوه روايي ـ تحليلي و با محتواي کلامي ـ حديثي به قلم محمد جواد خراساني، تأليف شده است. اين کتاب داراي عناوين

اصلي و فرعي گسترده و متنوع است که مهم‌ترين موضوعات آن عبارتند از : علائم شخصي نشانه‌هاي امامت، علائم تشريفي مانند همراه داشتن آثار و مواريث انبيا، نواب اربعه، خصوصيات غيبت، غيبت صغرا و کبرا، وقايع دوران غيبت، پاسخ به شبهات غيبت، فرج کلي و جزئي، بروز فتنه‌هاي اجتماعي، ديني، تربيت، اخلاقي و سياسي، فتنه‌هاي مختص به عالم تشيع، شرح تفصيلي علائم ظهور، تکاليف منتظران، کيفيت ظهور و پيروزي و سيرة حکومتي حضرت مهدي

 

6. دادگستر جهان

كتاب دادگستر جهان نوشتة آيت‏اللّه ابراهيم اميني ، در 344 صفحه رقعي منتشر شده است. نويسندة كتاب، علت تأليف آن را رخنه شبهات در اعتقادات جوانان و دانش آموختگان مي‌‏داند كه از سوي نويسندگان، پاسخي مناسب و شايسته نگرفته‏اند. از اين رو ايشان تصميم مي‌گيرد چنين كتابي تأليف كند و در سال 1346 توفيق می‌يابد آن را منتشر سازد. اين كتاب نزديک به بيست بار تجديد چاپ شده و به برخي از زبان‏ها نيز ترجمه شده است.

دادگستر جهان عمدتاً به صورت پرسش و پاسخ، بين برخي از فرهيختگان تنظيم شده و با استفاده از روايات معصومين(ع)، مطالب ارزنده‏اي براي استفاده عموم ـ به ويژه جوانان ـ ارائه كرده است.

نويسنده در دوازده فصل، با استناد به يافته‏هاي عقلي و نقلي محدّثان، مفسّران و مورخان اماميه و عامّه و نيز دستاوردهاي علوم تجربي، به تشكيك‏هاي گوناگون درباره مهدويّت پاسخ داده است. طرح مباحث به شيوة مناظره بوده كه بر جذابيت كتاب افزوده است. مؤلف آغاز عقيده به مهدويّت را از زمان پيامبر اكرم(ص) مي‏داند و شخصيت تجديد مکرر چاپ کتاب، نشانگر استقبال خوب از اين اثر ارزنده است. اين کتاب براي علاقه مندان به مباحث مهدويّت بسيار مفيد است.

و تبار امام را بررسي مي‏كند. او همچنين ادعاي مهدي بودن محمد بن حنفيه، اعتقاد زيديه به مهدويّت محمدبن عبداللّه¬بن حسن و باور واقفيه به عروج امام صادق(ع) را رد مي‏كند و اين نكته را كه منشأ مهدويّت از تعاليم يهود و زرتشتي است و عبداللّه بن سبا در ايجاد آن نقش داشته، مردود مي¬داند.

عالم غيب و امام عصر(عج)، امامت كودك پنج ساله، فلسفه طولاني شدن غيبت، مهدي(عج) در كتاب‌هاي اهل سنّت، نشانه‏ها و شرايط ظهور، ياوران حضرت مهدي(عج) ، چگونگي ظهور و احاديث، منابع، تأليفات و اقوال بزرگان اهل سنّت در بارة حضرت مهدي(عج)، طول عمر، محل زندگي حضرت مهدي(عج) و جهان در عصر آن حضرت، از مباحث مهمّ دادگستر جهان است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
مدیر سایت

اَلّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ و عجّل فرجهم

www.sefidafzar.ir

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

کليه حقوق اين سايت متعلق به مهدیه بزرگ ساری بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.