منو

یکشنبه, 28 آبان 1396 - Sun 11 19 2017

A+ A A-


قتل نفس زکیه - از نشـانه‌هــاي حتمي ظهـور

  • نوشته شده توسط رضا رمضانی
  • دسته: اخبار مهدویت
  • بازدید: 1672

از نشـانه‌هــاي حتمي ظهـور و قيـام حضرت مهدي (عليه السلام)
«نفس زكيّه» يعني فرد بي‏گناه، پاك، كسي كه قتلي انجام نداده است  و جرمي ندارد.
در آستانة قيام حضرت مهدي (عجل الله تعالي فرجه الشريف) درگيرودار مبارزات زمينه‌ساز انقلاب مهدي (عليه السلام)، فردي پاكباخته و مخلص، در راه امام (عليه السلام) مي‏كوشد و مظلومانه كشته مي‌شود. طبق بيان روايات، اين رخداد عظيم، بين ركن و مقام ـ در بهترين مكان‏هاي زمين ـ اتفاق مي‏افتد. فرد ياد شده، از اولاد امام حسن مجتبــي (عليه السلام) است  كــه در روايات، گاهي از او به عنوان «نفس زكيّه» و «سيد حسني» ياد كرده‌اند.
قتل نفس زكيّه، از نشانه‏هاي حتمي و متصل به ظهور است. در منابع اهل سنّت كمتر نامي از آن برده شده؛  ولي در منابع شيعه، روايات آن، فراوان است؛ از اين رو، در اصل تحقق چنين حادثه‏اي ـ به عنوان علامت قيام ـ شكي نيست؛ هر چند اثبات جزئيات آن و نيز زمان تحقق آن و ويژگي‏هاي مقتول، مشكل است.
برخي گمان كرده‏اند مراد از نفس زكيّه، محمد بن عبداللّه بن حسن، معروف به نفس زكيّه است كه در زمان امام صادق (عليه السلام) در منطقة «احجار زيت» در نزديكي مدينه كشته شد. اين احتمال درست نيست، به چند دليل:
1. لازمه‏اش اين است كه پيش از تولد حضرت مهدي (عليه السلام)؛ بلكه پيش از آن كه امامان از آن خبر دهند، اين نشانه رخ داده باشد.
2. در روايات تصريح شده است كه «نفس زكيّه»، بين ركن و مقام كشته مي‏شود؛ حال آن‌كه محمد بن عبداللّه بن حسن در منطقة «احجار زيت» (در نزديكي مدينه) كشته شده است.
3. همان گونه كه در روايات اشاره شده قتل نفس زكيّه از نشانه‏هاي حتمي و متصل به ظهور است؛ حال آن‌كه محمد بن عبداللّه، سال‏ها پيش از تولد حضرت مهدي (عليه السلام) به قتل رسيده است. امام باقر (عليه السلام)‏فرمود:
بين قيام مهدي (عليه السلام) و كشته شدن نفس زكيّه، بيش از پانزده شبانه روز فاصله نيست.

 

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید