منو

یکشنبه, 28 آبان 1396 - Sun 11 19 2017

A+ A A-


حضرت مهدی و قرآن

  • نوشته شده توسط رضا رمضانی
  • دسته: اخبار مهدویت
  • بازدید: 2337

الف) همپاى قرآن:

اينكه پيامبر اكرم (صلى الله عليه وآله وسلم) در سفارش مشهور خويش فرمود: «انى تارك فيكم الثقلين كتاب اللّه و عترتى ما ان تمسّكتم بهما لن تضلّوا ابداً»و بدين سان بر همپايى و همراهى خاندان خويش سلاماللّه عليهم با قرآن كريم،تأكيد نمود، دلالت بر اين دارد كه در زمان ما، كتاب خدا قرآن كريم جز دركنار مهدى آل محمد (صلى الله عليه وآله وسلم) كه يگانه ذخيره و باقيماندهاين دودمان پاك است، كتاب هدايت انسانها نتواند بود و از گمراهى وسرگردانى مردم، جلوگيرى نتواند كرد.

و نيز اينكه رسولخدا (صلى الله عليه وآله وسلم) فرمود: «علىّ مع القرآن و القرآن مع علىّ لايفترقان حتى يردا على الحوض»با توجه به اينكه دراين عصر، وصايت و وراثت حضرت على(عليه السلام) در همهمقامات ولايتى و شئونات هدايتىاش تنها از آن حضرت مهدى (عليهالسلام)مىباشد، بر چنين همراهى و همپايى و معيّتى، بين او و قرآن نيزدلالت دارد.

ب) شريك قرآن:

همه ائمه بزرگوار، «شركاء قرآن كريم» شمرده شدهاندچنانكه بطور ويژه در يكى از زيارتهاى مخصوصه حضرت مهدى (عليه السلام) با تعبير«السلام عليك يا شريك القرآن» از ايشان ياد شده است.

ج) تلاوت كننده و ترجمان قرآن:

ازآن رو كه تلاوت آيات كتاب خدا بهترين وسيله انس باخداست، و براى مقرّباندرگاه حق هيچ لذّتى بالاتر از خواندن قرآن و تدبّر در آن نيست، حضرت مهدى (عليه السلام) كه در اين دوران والاترين درجات انس و بالاترين مقامات قربالى اللّه را داراست، شايستهترين كسى است كه به عنوانِ«يا تالِىَ كتابِ اللّه و ترجمانَه»مىتواند مورد خطاب قرار گيرد.

د) قرائت كننده و تفسيرگر قرآن:

براىقرائت و تفسير قرآن كريم چه كسى شايستهتر از حضرت مهدى(عليه السلام)است كهدر اين زمان «چراغ هدايت» و «حامل علوم قرآن» و «نگاهبان گنجينه دانشالهى» و «حافظ سرّ خدا» تنها اوست و «امانات نبوّت» و «وديعتهاى رسالت» دراين عصر تنها به او سپرده شده است؟اوست كه قرآن را چونان كه پيامبر (صلى الله عليه وآله وسلم) و على (عليهالسلام)قرائت مىكردند، قرائت مىكند و آنچنان كه خداى محمد و على (عليهماالسلام)مىپسندد و مقرر فرموده است، تفسير مىنمايد.

«السلام عليك حين تقرء و تبيّن».

چه خوش است صوت قرآن زتو دلربا شنيدن***به رخت نظاره كردن، سخن خدا شنيدن

هـ ) تعليم دهنده احكام قرآن:

... صاحب الزّمان و مُظهر الايمان و مُلقِّن احكام القرآن...

«سلام خدا بر صاحب الزمان و آشكار كننده ايمان و تلقين و تعليم دهنده احكام قرآن

و) احياگر قرآن:

درآخر الزمان كه سنّتهاى قرآنى به فراموشى سپرده شده و بسيارى از معارف اينكتاب الهى از سوى كژ انديشان به تحريف و تبديل كشيده شده و حيات و حياتآفرينى آياتش، در حصار جهل و هوس دنيا پرستان ناديده گرفته شده است، مهدى (عليه السلام)مىآيد تا احياگر اين معجزه جاويد باشد و اسلام و مسلمين رادر پرتو انوار فروزان آن جانى تازه بخشد.

«اللهمّ جدّد به ما امتحى من دينك و أحىِ به ما بُدّلَ من كتابك و أظهر به غُيّر من حكمك».

«خدايااز دينت آنچه به نابودى گراييده بوسيله او تجديد فرما. و از كتابت آنچهدگرگونى و تبديل پذيرفته بوسيله او احيا كن. و از احكامت آنچه را كه تغييريافته بوسيله او آشكار گردان

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید