منو

شنبه, 27 آبان 1396 - Sat 11 18 2017

A+ A A-


گزارش مراسم احیای شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان در مهدیه ساری

مراسم احیای شب بیست‌و‌سوم ماه مبارک رمضان با حضور پرشور عاشقان عصمت و طهارت و با شور و حال خاصی در مهدیه ساری برگزار شد.

مراسم شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان در مهدیه ساری رنگ و بوی دیگری داشت . خادمان مهدیه با استفاده از تجارب دوشب قبل و نکاتی که در جلسات نقد و بررسی مراسم یاد داشت می شد ، همه ی اقدامات لازم را برای برگزاری بهتر مراسم انجام دادند.نصب ویدیو پروژکشن و پرده نمایش اضافی برای دید بهتر در انتهای خیابان مشرف به چهارراه بهمن ، تهیه فرش و موکت های بیشتر،پیش بینی ورودی و خروجی های جداگانه در ابتدا و انتهای مسیر ، رفع کمبود روشنایی با نصب دو پروژکتور ، نصب بلندگوهای اضافی برای پوشش بهتر صدا، پیش بینی جایگاه پاسخ گویی به سوالات شرعی همه بخشی از تمهیدات به کار رفته برای انجام کیفی تر این مراسم بود.

مراسم با قرائت دعای افتتاح توسط مداح محترم حاج مجتبی یزدان پناه آغاز شد . در ادامه همچون شب های قبل  قرائت ترتیل قرآن با صوت زیبای قاریان برجسته آقایان نصرالله حق شناس، حسین ایزی و محمود محمد پور معنویت خاصی در فضای داخل و خارج مهدیه ایجاد نمود.

با شروع دعای جوشن کبیر توسط مداحان حاج محمود اندرخورا و حاج رسول صابریان خادمان گروه تبلیغات شروع به پخش دعای جوشن کبیر نمودند . صدها کتاب دعا بین جمعیتی که هر لحظه برتعدادشان می افزود توزیع گشت. زیباترین و پرشورترین بخش دعا زمانی بود که حاج محمود اندرخورا قرائت فراز پایانی دعا را با مردم تقسیم کرد. به این ترتیب که کلمه ای از دعا را حاج محمود بر زبان می آورد و با سکوتش تشویق می کرد کلمه ی بعدی را مردم قرائت کنند و این قرائت مشترک و همراهی مردم با مداح در فراز پایانی دعا به جذبه و تاثیر این دعای روحانی می افزود. بی ربط نیست  که اصولا در نظرسنجی های به عمل آمده در پایان مراسم بخش دعای جوشن کبیر همواره بالاترین درصد رضایت را به خود اختصاص می دهد.

با پایان دعا و قبل از شروع مداحی پذیرایی آغاز شد. البته بخش هایی از آن نذری هایی بود که افراد از همان ابتدای مراسم به مهدیه می آوردند. پذیرایی از آن همه جمعیت کاری سخت و دشوار بود . اما عشق خدمت به میهمانان مهدیه، خستگی نمی شناسد. در این میان تیم سمعی و بصری هم بیکار نمانده و شروع به پخش کلیپ هایی زیبا نمود . صرف آب میوه ، شیرینی ، خرما و زولبیا همراه با تماشای کلیپ ها بویژه کلیپ امام رضا(ع) خستگی نشستن های طولانی را می زدود و جسم و جان زائران مهدیه  را برای ادامه ی برنامه ها و شروع مداحی و سخنرانی آماده می کرد.

با اتمام زمان پذیرایی نوبت به مداحی حاج قاسم رنجبران رسید . با معرفی او توسط مجری توانمند استان حمید شفاهی ، حاج قاسم که از مداحان برجسته و مطرح استان بود، به جایگاه رفت. شروع مداحی او با مواعظ و ذکر احادیث همراه بود . جملات کوتاه و تاثیرگذار، سکوت های بجا و نگاه های نافذ او نوید یک مداحی پرشور را می داد . مداح از همان ابتدا با گرفتن ذکر یا علی از مردم دل ها را به زعم خودش روانه خانه امیرالمومنین نمود. بخش اعظم مداحی او اختصاص به شهادت آن امام مظلوم و فضای غمبار خانه حضرت بعد از شهادتش بود . حاج قاسم هر چه در توان داشت برای غلیان احساسات مردم خداجوی میهمان مهدیه به کاربست . نتیجه آن اشعاز نغز و پر محتوا و صدای گرم و پر طنین و بغض فرورفته در گلو، سرازیر شدن سیل قطرات اشک از گونه های مردم بود. اشعار زیبای او در وصف امیرالمومنین (ع) و بویژه گریز آخر او در مصیبت شهادت امام حسین (ع) لحظات نفس گیری را در فضای مهدیه و اطراف آن حاکم کرد. حاج  قاسم به خوبی حق شب بیست و سوم را ادا کرد.

با پایان مداحی نوبت به سخنرانی رسید . حجت الاسلام دكتر نصوری( معاونت آموزش بنیاد مهدویت کشور) در روی منبر از همه چیز گفت؛از این که شب جمعه که مصادف با شب بیست و سوم ماه رمضان بود شب امام حسین (ع) است. از ویژگی های دوران غیبت امام زمان(عج) ، از اهمیت قرآن و قرائت سوره ی قدر، از ضرورت تطبیق زندگی انسان با سیره ی مهدوی و ... اما سرگل سخنان او این جمله بود:

... این جور نباشد که قرآن به سر بزنیم اما سر به قرآن نزنیم.

پایان بخش سخنرانی انجام مراسم قرآن به سر بود.همه عاشقانه قرآن را به سر گذاشته و هم نوا با حجت الاسلام دکتر نصوری و با تمسک به نام مطهر ائمه معصومین علیهم السلام عهد بستند همیشه کلام خدا را سرلوحه زندگی خود قرار داده و عمل به رهنمود های قرآنی را پیشه ی خود سازند . این مراسم در ساعت 30/2 بامداد به پایان رسید.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید